Turistov pitný režim

Autor: Igor Múdry | 7.1.2014 o 22:30 | (upravené 7.1.2014 o 23:53) Karma článku: 9,39 | Prečítané:  1266x

My si zaiste naivne myslíme, že svet okolo nás sa mení. Omyl. To my sa meníme. Toto bola malá rozcvičková filozofická úvaha. Alebo si zoberme takú studňu ako názorný príklad. Naša babka mala vo dvore presne jednu takú, akú potrebujeme. Bola veľmi hlboká. Až po samé dno. Rumpál s vedrom zaveseným na reťazi a celá bola zastrešená, aby do nej nič nenapadalo. Učupená pri komore ticho čakala na svoju šancu poslúžiť. Neviem kedy presne ju dedko vykopal, ale bola na diaľkové ovládanie. Vedro sa spúšťalo a samozrejme že aj vyťahovalo otáčaním kolesa od hintova, ktoré bolo umiestnené práve v tej spomenutej komore.

Studne mám rád. Ako hovorím, hlboká bola statočne. A to bol problém. Vždy, keď som sa okolo nej akože náhodou obšmietal, tak ženské osadenstvo nášho klanu, reprezentované babkou, mamou, tetou a iné, zjastrilo a hnalo ma ta het od vodného zdroja. Teraz som už veľký a tak si môžem chodiť k studniam kedy chcem. Aj minule som jednu objavil v prechodnom bydlisku.

01.JPG

Pálenková studňa

Každý špás niečo stojí a nič nie je zadarmo. Ale tak to má byť, že keď si chceš niečo vziať, treba aj niečo dať.

02.JPG

03.JPG

Pokúsim sa o voľný preklad.

Posilni sa tu

s jedným štamperlíkom,

to ťa spraví

ako pocestného

opäť šťastným.

Vhoď prosím 80 centov

do kasičky,

nech sa poteší

aj správca studničky.

Tunajší priaznivci turistiky spojili svoje sily s miestnymi priaznivcami ohnivej vody. Výsledok sú dve turistické trasy, jedna meria 7 a druhá 12 kilometrov, lemované viac ako desiatkou občerstvovacích staníc - studníc.

Ja osobne mám k turistike vypestovaný kladný vzťah. Už počas obdobia temna, som v našej základnej organizácií Socialistického zväzu mládeže dobrovoľne  nasilu vykonával funkciu športového referenta. Aj pol roka v kuse som bol nástenkár. Ale to bolo za trest.

04.JPG

06.JPG

Pitný režim. Kto o niečom takom kedysi chyroval? Nikto a prežili sme to. Keď sme išli na túru, v chlebníku bol maximálne čajík v plastovej fľaške od octu. Poďme ho ale smäd uhasiť!

05.JPG

Och! Koľký to šok! Nápis hlása: Žiadna pitná voda. Banda jedna imperialistická! Ešte že je tu aspoň po ruke chladený trúnok. Je z čoho vyberať.

07.JPG  08.JPG

09.JPG  10.JPG

11.JPG  12.JPG

13.JPG  14.JPG

V turistike a aj pri koštovke platí zásada, že všetko s mierou. Preto majú poldecáky takú malú vodorovnú čiaročku - mierku. Naša výprava tu nie je pre potešenie, ale vpred ju ženie túžba po poznaní neznámeho a prekonávanie vlastných hraníc. Sme nachystaní priniesť obete na oltár vedy. Ako vidno, degustátori majú plné ruky práce.

15.JPG

16.JPG

Odpočívadlo pre (spoločensky) unaveného turistu, alebo trestná lavica pre abstinenta je naporúdzi.

17.JPG

Studní je tu dostatok. Táto je vzdialená od tej „našej" cez cestu 20 metrov. Z turistického hľadiska je nezaujímavá, lebo nič tekuté sa tu nedá skúmať. Situáciu zachraňuje skutočnosť, že voda do nej vyteká z domu a ten dom slúži ako krčma.

21.JPG

Sme, dá sa tak povedať, zachránení. Od pálenkovej studničky to máme domov dobrých 50 metrov. Plus peši po schodoch na tretie poschodie. Prihodiť sa cestou môže hocičo a niečo na tom pitnom režime asi bude. Sme pripravení na kompromis a odvrátenie dehydratácie, ktorá nám už už hrozila. Zaiste.

20.JPG

Pred pár rokmi som na jednej svojej turistickej, presnejšie cykloturistickej, výprave pri spoznávaní blízkeho okolia objavil túto roľu. Nevedel som, čo sú to vlastne zač, tie nepodarené slnečničky. Veď také by ani ten jednouchý nenamaľoval! Dnes už vďaka studnici poznania viem, nielen že ako sa to volá - topinambur, ale aj čo sa dá z toho ukuchtiť.

19.JPG

Svokor to pestuje, samozrejme v malom, v prievidzských podmienkach na kuchynské využitie. Do šalátov a tak. Reku, kúpim mu jednu vzorku, nech nájde zmysel pestovateľského života. Poviem vám...niečo strašné. Ako toto vôbec môžu piť. Vrelo odporúčam ako prostriedok pre vypudenie neohlásených a s odchodom otáľajúcich návštev.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Osmelené

Zomrel mi otec. A ešte predtým nás šarlatán obral o tisíce

Dokument Obchod so zdravím odráža iba zlomok reality.

ŽENA

Pijete každý večer a vravíte, že nemáte problém? Máte

Funkčný alkoholizmus sa týka aj matiek.

DOMOV

Prieskum AKO: Smer sa stabilizoval, extrémisti predbehli SNS

PS chýba do parlamentu jedno percento.


Už ste čítali?