Čierny vrch

Autor: Igor Múdry | 2.10.2012 o 7:55 | Karma článku: 10,50 | Prečítané:  672x

V meste Wiesbaden sme už spolu boli. Nikde však nie je napísané, že tam nepôjdeme znovu. Vy máte oproti mne tú výhodu, že môžete ostať v horizontálnej polohe a na moju veľkú radosť posúvať text článku, ako inak, spoločne s fotkami, vo vertikálnom smere. No a ja, aby som sa aj za Vás, do kopca terigal! Určite Vám vŕta v hlave, čo asi môže, v takéto nedeľné a  sychravé dopoludnie, porábať miestne obyvateľstvo. Poviem Vám to takto. Kadečo. No veď ľaľa, nazrite dnu a uvidíte skoro ako na vlastné oči.

Na úvod, resp. na mierne rozohriatie, tu máme niekoľko málo záberov, aby sme do seba nasali tú správnu kúpeľnú atmosféru.

Architektúra 19. Storočia...

01.JPG

02.JPG

...exotická kvetena...

03.JPG

...a jedno nádherné secesné chodbové okno.

44.JPG

Neroberg. Cieľom dnešnej našej túry bude vrch, majestátne sa týčiaci nad mestom Wiesbaden. Povedzme, že skôr kopec. Veď dorástol iba na 245 metrov nad morom.

Pohľad zhora nadol.

05.JPG

Možností, ako sa sem dostať, sa ponúka hneď viac. Peši, zubačkou a keďže sme v Nemecku, tak samozrejme aj autom. My sme zvolili tretiu alternatívu, lebo peši by to bolo ďaleko a k zubačke by sme aj tak museli prísť na aute. Okrem toho chcelo mrholiť.

Neroberg, po našom Čierny vrch, je domovským kopcom mesta Wiesbaden. Pôvodne sa volal Neresberg. Podľa blízkeho potoka - Neresbach, ale potom sa to nejako preonačilo.

Tak tento architektonický skvost by som ešte včera nazval altánkom. Celá komora architektov by sa vzbúrila. Ono to má meno ako nejaký dinosaurus. Monopteros. Pochádza to samozrejme z toho darobného antického Grécka. S veľkou obľubou sa toto záhradné umenie využívalo ako prírodný romantický prvok v anglických a francúzskych záhradách. To sú také, že lesík, trávnik, jazierko, žiadna zelenina. Tento jedinec bol postavený v roku 1851.

06.JPG

Na tom najvrcholnejšom vrchole je veža. Pozostatok z kedysi známeho a obľúbeného horského hotela, vybudovaného v rokoch 1880 až 1900. Vyzeral takto.

07.JPG

V rokoch 1986 a 1989 však vyhorel a neboráka museli zbúrať, lebo hrozilo, že sa na niekoho zosype. Čo ostalo vyzerá takto.

08.JPG

Pri stavebných úpravách vznikla jama, ktorá sa teraz využíva pre rozličné kultúrne podujatia.

09.JPG

Ak si chcete preveriť kondíciu, upevniť kolektívneho ducha a prekonať strach z výšky, tak nech sa páči:

10.JPG

11.JPG  12.JPG13.JPG

Auto umyváreň určená výhradne pre jednu svetovú značku.

14.JPG

Omyl! Kúpalisko postavené v rokoch 1933 až 1934 z finančného príspevku veľkopodnikateľa Wilhelma von Opel, ktorý tu vtedy pobýval

15.JPG

A čo stojí pred oplom? Samozrejme bavorák!

16.JPG

Teraz bude nasledovať predel - strom s koreňmi.

17.JPG

Už sa blížime k miestnej dominante, ktorou je vždy a všade kostol. Zostupujeme chodníkom nižšie.

18.JPG

Ruský ortodoxný kostol svätej Alžbety(1849 - 1855) a tu? Veru hej.

19.JPG

Bol vlastne postavený ako pohrebná kaplnka pre manželku grófa Adolpha von Nassau.

20.JPG

Neborka skonala pri pôrode svojho prvého dieťaťa a to vo veku 19 rokov. Volala sa Jelizabeta Michajlovna a tiež mala modrú krv.

21.JPG

Pohľad z druhej strany. Vidieť ho do ďaleka. Pozlátených kupol je päť, aj keď na mojich fotkách to tak nevyzerá.

22.JPG

23.JPG

24.JPG

Celkový pohľad na dobový Neroberg. Tá fotka čo bude dole, nie tá hore. Skutočnosť, že je situovaný na južnú stranu ho predurčuje, ako inak, pre pestovanie vinnej révy. Vínečko tu popíjal aj cisár Wilhelm II. Suchému rizlingu sa tu údajne tak darí, že fľašku - ročník 1893 o sto rokov neskôr predali na aukcii v prepočte za 17 500.-€.

25.JPG

Ten náš havo má toho labzovania pomaly plné zuby. Inak ona, lebo je to ona, dokáže plynulo štekať jak po slovensky, tak aj po nemecky.

26.JPG

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?