Kláštornô

Autor: Igor Múdry | 28.9.2012 o 22:10 | Karma článku: 10,70 | Prečítané:  633x

Osem, číslom 8, článkov za rok. Som akože napísal. Najvyšší čas sa odraziť od totálneho blogového dna. Ale zase, z druhej strany si zoberte, koľko veľa článkov som nenapísal. A tých bolo teda habadej. Dnes Vás povodím tak trochen po našej nemeckej obci. Presnejšie špecifikované, po jednej zo siedmych mestských častí. Lebo ak si dediny ctia Svätoplukov odkaz, áno náš vládca nadobúda medzinárodný význam - to je ten o prútoch, tak sa tie obce spájajú a takto vzniká mesto. Mohlo by sa Vám pritrafiť, že sa zatúlate až sem a budete ma tu zháňať. Máte smolu. Sťahujeme sa. Do inej dediny. Tu je posledná šanca grátis si to omrknúť, samo sebou, aj s mojim zasväteným výkladom.

01.JPG

Uzavreté osada sa volá Großweier. To prvé znamená, že autom tam môžete frčať maximálne 50 a to druhé v slovníku nenájdete. Čo ja som sa nahľadal, koľko bezsenných nocí som prerešeršoval a nie a nie sa dopátrať čo to vlastne znamená ten ich (a ešte aj náš) Großweier. Keď už som vyčerpal všetky možnosti, tak som to zadal do Google a on mi ponúkol internetovú stránku tejto usadlosti. Ach ako to milujem, keď sa mi darí.

Inak na tej prvej fotke je strom a sedliacka usadlosť.

02.JPG

Tu už sa nachádzame v centre. Križovatka, za ňou krčma a to vzadu je miestna dominanta, od ktorej sa všetko odvíja. Kostol. Kedysi tam stál kláštor. Pred 850 rokmi. „Crosvilare" - áno, priemerne vzdelaní latinčinári už vedia čo a ako. „Kloster" - to je zase už osvietené germanistom a slovenský čitateľ tiež nepríde o informáciu. Je to kláštor! Miestne obyvateľstvo si to ponemčilo a tak sa volá obec dodnes. Pekne po našom Kláštornô.

03.JPG

Nuž, vedia aj tu stavať činžiaky oravského typu. Určite majú zariadené obývačky, sedacie súpravy pozakrývané igelitom a žijú v pivnici, lebo kto by takú opachu vykúril.

04.JPG

Aspoň má ten náš bocian dobrý výhľad na svoje teritórium.

05.JPG

Potok musí byť, hneď je veselšie v obci, keď tu niečo zurčí.

06.JPG

Vodná pumpa. Šikovne zavolajte ratolesti, nech vedia, ako sa kedysi získavala vodička, za čias, keď vodovodný kohútik ešte nebol vynájdený.

07.JPG

Aj hodinky vyzerali onehdy inakšie, ako je tomu dnes. A nemeškali a ani neutekali napred. Medzi nami, ako dobre, že končí ten letný čas. Si zoberte, že každý deň budem spať o hodinu dlhšie. Paráda.

08.JPG

Tam vzadu je vodný mlyn. Samozrejme funkčný, ale iba občas. Ak je nejaké miestne mecheche, tak ho pustia. Prosím pekne, všimnite si žltú informačnú tabuľku v pravej časti fotky. Tam som sa to dočítal o tom mlyne. Ale takých tabuliek je tu neúrekom. Hádam aj dvadsať. Čo dvadsať, určite aj viac.

09.JPG

Tento dom tabuľku nemal a preto som ho sem dal, lebo mi ho bolo ľúto.

10.JPG

Insitné umenie nepozná hranice. Fotené pred Veľkou nocou.

11.JPG

Tak a dostali sme sa k miestnemu transformátorovi. Ďoďu Kováč transformuje totiž ovocie do kvalitatívne vyššej úrovne. Dúfajme že nie podľa českej (a či slovenskej?) receptúry.

12.JPG

Okrem smädu sa aj oheň najlepšie hasí vodou. Dedina bez dobrovoľného hasičského zboru by nemala byť ani na mape! Také ja mám tvrdé normy.

13.JPG

Mačiek je tu teda požehnane. Asi majú premnožené hlodavce. Alebo majú radi mačičky. Tu je jedna. Hrdzavý panter.

14.JPG

A tu je druhá. Panter ako má byť - čierny ako noc.

15.JPG

Poviem Vám, že štýlovejšiu zastávku (alebo zástavku) MHD, slovenčinári prejavte sa, som ešte nevidel. Je to šokujúca informácia, ale je to tak, že aj v Nemecku chodí MHD.

16.JPG

Aj sliepky tu chovajú. Tak toto je síce iný hyd, ale ako názorný príklad postačuje. Akurát že nechcel postáť, tak vznikol aspoň umelecký dojem.

17.JPG

Tak a sme na konci. Aj článku, aj na dolnom konci dediny. Slniečko pomaly zapadá za francúzsky obzor, tak je najvyšší čas pobrať sa na večeru.

18.JPG

Na záver odkaz pre vrtákov, ktorí by náhodou neverili, že taká dedina vôbec existuje: Kláštornô

No vidíte. Za odmenu, že ste tak pekne poslúchali, som sa práve rozhodol, že dám tej našej dočasnej a prechodnej obci napokon ešte jednu šancu a napíšem niečo aj o centre a hornom konci.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?